Zasadniczą czynnością w procesie produkcyjnym krat zgrzewanych jest łączenie płaskowników z prętami. Procedura łączenia dokonywana jest metodą zgrzewania oporowego, w której przez punkt styku przeprowadza się prąd o mocy około 2500 kVA i jednocześnie oddziałuje siłą docisku rzędu 1000 kN. W wyniku takiej technologii wytwarzane są kratowe maty zgrzewane o wymiarach 6100x1000 mm, a następnie cięte kraty na zadany wymiar.
Elementami tworzącymi strukturę kratową są płaskowniki nośne i skręcane pręty poprzeczne o średnicy 5 mm lub 6 mm (w zależności od grubości płaskownika nośnego). Płaskowniki nośne, pełnią zadanie przenoszenia obciążeń działających na kratę, natomiast pręty poprzeczne nadają położenie i stabilność płaskowników nośnych.
Długość płaskownika nośnego odpowiadać powinna rozpiętości belek konstrukcji wsporczej. Wymiar ten oznacza się umownie "L" i określa jednocześnie długością kraty. Drugim wymiarem stanowiącym długość pręta skręcanego, jest szerokość kraty "B". Obramowanie krat zgrzewanych ma formę płaskownika o grubości i wysokości płaskownika nośnego.